Centralna banka Rusije ovih dana nevidjenom brzinom kupuje zlatne poluge. Prema recima argentinskog finansijskog strucnjaka Gabrijela Rubinztajna, ta politika ima za cilj zaztitu ruske ekonomije u slucaju krizne situacije, ukljucujuci i protiv americkih manipulacija u vezi sa dolarom. Zemlje skladizte zlato iz stratezkih i odbrambenih razloga. Na primer, u slucaju da su odnosi izmedju naroda ugrozeni i njihova valuta izgubi svoju vrednost, rekao je za finansijski konsultant i bivzi predstavnik Centralne banke Argentine Gabrijel Rubinztajn.
U toj situaciji zlatne rezerve bile bi osnova za novu valutu ili druga vrijedna sredstva u buducnosti.
ZLATO VECNI IZVOR FINANSIJA
Zlato taj vecni izvor finansija ima stvarnu vrednost u poredjenju sa drugim finansijskim sredstvima. Ruske vlasti smatraju da je bolje imati vize zlatnih resursa nego dolara. Hipoteticki govoreci, ako Rusija drzi tone americkih dolara, a SAD zele da nanesu ztetu njenoj ekonomiji, to bi bilo moguce kroz manipulacije valutom, istice Rubinztajn i dodaje da je zlato garant protiv takvog scenarija.
Centralna banka Rusije znacajno je povecala tempo otkupa zlata. U periodu od januara do septembra 2017. godine, Centralna banka je kupila 4,2 miliona unci (oko 130 tona) tog dragocenog metala u vrednosti od vize od pet milijardi dolara, zto je za 15 odsto vize u odnosu na isti period prozle godine.
Centralna banka, prema stanju od 1. oktobra, ima 73,6 milijardi dolara u rezervama, u poredjenju sa 65,5 milijardi dolara od prije godinu dana.
Rusija je povecala nabavku plemenitih metala nakon zto su joj Sjedinjene Americke Drzave i Evropska unija uvele sankcije posle referenduma na Krimu i pocetka rata na istoku Ukrajine 2014. godine. Od tada je, prema podacima Svjetskog savjeta za zlato, Centralna banka Rusije svojim zlatnim rezervama dodavala oko 100 tona na svakih zest mjeseci, zto je vize nego zto kupuje bilo koja druga centralna banka na svetu.
Trenutno je Rusija sedma zemlja na svetu po kolicini zlata, a ako se nastavi trenutni tempo njenog otkupa zlata, verovatno ce skociti na zesto mesto, cime ce nadmaziti Kinu sa trenutnim rezervama od 1.842 tone. Tokom protekle decenije Centralna banka Rusije promenila je svoju politiku upravljanja zlatom i deviznim rezervama, koja ukljucuje smanjenje ucezca evra sa 40 na 26 odsto i povecanje svojih zlatnih rezervi sa osam milijardi dolara na 73,6 milijardi dolara, prema stanju od 1. oktobra ove godine.