KADA KUPITI INVESTICIONO ZLATO ?

KADA KUPITI INVESTICIONO ZLATO ?


Cesto se postavlja pitanje: ,,Kada kupiti investiciono zlato ? "


Ulaganje u investiciono zlato, pripada kategoriji najsigurnijih dugorocnih ulaganja.

U skladu sa ekonomskim principima, dugorocnim ulaganjem smatra se svako ulaganje sopstvenog ili pozajmljenog kapitala sa rokom dospeca duzim od dvanaest meseci. To zapravo znaci, da ne postoji namera prodaje tj. unovcavanja novcanog ekvivalenta u vremenskom okviru kracem od dvanaest meseci .
Fundamentalna razlika izmedju sopstvenog i pozajmljenog kapitala jeste u tome, sto sopstveni kapital nema rok dospeca i rok dospeca investicije. Investiciona odluka, temelji se iskljucivo na investicionoj projekciji ulagaca. Pozajmljena sredstva ( kreditna ) imaju rok dospeca, orocen od strane poverioca i sa takvim ulaganjem potrebno je dodatno biti oprezan, kako bi se investiciona odluka investitora bila ispravna .


Zasto je to tako ?


Osnovna funkcionalna vrednost investicionog zlata, jeste da sacuva kupovnu moc novca. Zlato stiti vrednost novca, kroz rast svoje vrednosti, koji je veci od stope inflacije u posmatranom periodu. Najbolji odgovor na na pitanje: Kada kupiti investiciono zlato, dobijamo ako analiziramo relevantne cinjenice, koje se odnose na kretanje vrednosti zlata u prethodne dve decenije. Jedna unza zlata 2001 godine vredela je 400 americkih dolara, 2008 godine unca je vredela oko 800 U$, 2020 godine belezi rekordnu vrednost od 2070 americkih dolara .

Na osnovu navedenog, moze se zakljuciti da vrednost zlata ima kontiuniranu progresiju, kada je u pitanju duzi vremenski period. U kracim vremenskim okvirima, ima intervala u kojima vrednost zlata belezi negativno kretanje. Shodno tome, ulaganje u zlato na kratak vremenski period, nosi odredjen stepen rizika i nepazljiva odluka moze dovesti do formiranja investicionog gubitka.

Covid 19, prouzrokovao je poremecaje privrednih tokova, izazvao finansijsko strukturne komplikacije, povecao neizvesnost ulaganja i doveo vrednost zlata na novi istorijski maksimum. Zlato je u avgustu 2020 godine dostiglo rekordnu vrednost od 2070 U$ za jednu uncu.
Najava vakcina, umirila je delimicno svet i prekinula nacelo kontinuirane progresije vrednosti zlata. Od tog momenta do danas, vrednost zlata belezi negativno kretanje.
Kumulativni pad vrednosti zlata iznosi oko 15 %.
Neke od najvecih centralnih banaka, unovcile su deo svog zlata, kako bi obezbedile dodatne izvore za finansiranje javnih rashoda . Sve je to uticalo na sadasnju poziciju vrednosti zlata. Pored svih benefita ulaganje u zlato donosi i jedan rizik, a to je kratak vremenski okvir projektovane investicije.
Tako se zlato kratkorocno naslo u ,,krizi".
Istorisjki posmatrano, zlato je bilo i ostalo neprikosnoveni instrument za zastitu imovine .

Zlato je najbolje kupiti u trenutku kada imate slobodan ( nerasporedjen ) iznos kapitala. Jedno je sigurno, novac ulozen u investiciono zlato nece izgubiti svoju vrednost .

Zlato se kupuje u normalnim okolnostima. Zlato se pokazalo kao izvrsno ulagacko sredstvo za dizerfikaciju kapitala. Prilikom smanjenja rizika akumuliranog kapitala, isti je pozeljno uloziti u vise razlicitih imovinskih kategorija. Deo novca obavezno treba da se usmeri u investicino zlato. Taj deo kapitala visoko je likvidan i mozete ga posmatrati, kao efektivni novac koji Vam je u svakom trenutku dostupan za upotrebu . Za koriscenje novca koji se nalazi u investicionom zlatu ,potrebna je samo odluka ulagaca, da zeli da ga konvertuje u novac. Unovcavanje investicionog zlata nije proces, vec transakcija koja se automatski realizuje. U periodima kriza, recesija i drugih nepredvidjenih dogadjaja, zlato je gotovo nemoguce kupiti. U tim situacijama traznja po pravilu postaje najveca, ali kupovinu je nemoguce obaviti. Zbog toga smatramo, da je kupovinu najbolje obaviti u normalnim okolnostima.

Vrednost zlata u periodima recesija, kriza i slicnih poremecaja, reaguje progresivno i belezi snazan rast.

Dakle, novac koji je alociran u investiciono zlato, ako nam bude potreban u periodu krize, vredece vise nego u periodu kada nije kriza. To je jedna od najznacajnih funkcionalnih osobina zlata. To zapravo znaci, da ce nas novac koji se nalazi u zlatu, vredeti najvise u momentu kada nam je najpotrebniji.

U periodu recesije, koja je zahvatila najveci deo sveta( period od 2008 do 2011 godine ), vrednost zlata uvecala se 280 %. Nakon okoncanja iste, vrednost se stabilizovala, ali ostala je uvecana 200%.

Pandemija izazvana virusom Covid 19, dovela je do uvecanja vrednosti zlata od 40%. Najava vakcina, zaustavila je snaznu progresiju. Pojava vakcina, dovela je do korekcije vrednosti zlata, koja je ipak ostala uvecana za 30% u odnosu na period pre pandemije.
Cena zlata u 2021.godini miruje. Na raznim trzistima nastupila je snazna inflacija. Shodno istorijskim cinjenicama, da se cena zlata vise uvecava od inflacije, ocekivano je da ce zlato brzo promeniti sadasnju poziciju i uci u period snazne progresije.

Kupovina nvesticionog zlata, predstavlja najbolji nacin da se zaustavi amortizacija novca, koji je slobodan i nije poslovno angazovan.