ZASTO BITCOIN I DRUGE KRIPTOVALUTE NE MOGU ZAMENITI ZLATO

Goldman Saks: Zaboravite dolar, kupujte zlato


Datum : 03.08.2020.
Izvor : bankar.me

Trenutna finansijska politika americkih vlasti potkopava poverenje u dolar i primorava investitore da kupuju zlato sto je aktivnije moguce. Takav komentar objavila je jedna od najvecih svetskih investicionih banaka, Goldman Sachs, pise Bloomberg.

Analiticari Goldman Sachsa kazu da su se strahovi od inflacije u zemlji naglo porasli. Rasprava se promijenila tokom ocekivane odluke Kongresa o novoj rundi fiskalnih podsticaja za jacanje ekonomije, prenosi Seebiz.

U tekucoj godini Federalne rezerve (Fed) su vec povecale svoj bilans na 2,8 biliona dolara. Goldman Sachs je otvoreno govorio o posledicama takvih podsticaja. Analiticari prepoznaju i predstavljaju siru sliku koja odrazava inflaciju.


Banka je najavila da ce ove godine cena zlata porasti na 2.300 dolara po unci, sto je znatno vise od ranije najavljenog rekorda - dve hiljade dolara. Trenutno je osnovno sredstvo za ocuvanje imovine vec naraslo na 1.950 dolara. Pad realnih kamatnih stopa u SAD mogao bi gurnuti cijenu zlata na rekordne nivoe, kazu bankari.

Na kraju jula dolar je pao na dvogodisnji minimum u odnosu na evro. Trend se intenzivirao kada je Evropska unija objavila plan ekonomskog oporavka u vrednosti od 750 milijardi eura.

U junu, bivsi predsednik investicione banke Morgan Stanlei i profesor sa Univerziteta Iale Stephen Roach predvidjali su da ce dolar izgubiti trecinu svoje vrednosti u 2021-2022. Svoju prognozu objasnio je nagomilanim problemima americke ekonomije.

Trziste kriptovaluti je jos uvek u ranim fazama razvoja, a likvidnost je retka. U medjuvremenu, cene se ponasaju shodno ocekivanjima velikog povrata. Na primer, bitcoin, najpoznatija kriptovaluta, porastao je 13 puta u 2017. godini, ali je pokazao volatilnost koja je oko 10 puta veca od zlata denominiranog u dolarima, bitcoin je nedavno pao vise od 40%, od sredine decembra, i pokazao je prosecna pomeranja od 5% svakog dana.

"Iako je ovo dobro za investitore koji traze izuzetno visoku stopu povrata na ulaganje, tesko da je to prihvacena karakteristka za valutu, a kamoli neka vrijedonost sama po sebi, sto je potencijalno ogranicavajuci faktor koristenja bitcoina kao transakcije”, receno je ispred World Gold Council-a.

Zajedno sa razlicitim trzisnim razlikama izmedju zlata i kriptovaluti, na kraju dana – zlato je siroko prihvaceno i regulisano dobro, kojim se trguje na mnogim trzistima. Neki posmatraci su zabrinuti zbog cinjenice da kriptovalute predstavljaju veliki rizik od iznenadnih ogranicenja koje plasiraju zemlje koje su zabrinute zbog "bega” kapitala. Na primer, Kina je znacajno ogranicila njihovu upotrebu, a nedavno je i Juzna Koreja najavila vise regulatornih mera.

Pored navedenog, na poreskoj osnovi, Sluzba unutrasnjih prihoda SAD-a svaku transakciju kriptovaluta vidi kao prodavanje sredstava, sto moze komplikovati transakcije sa trgovcima poput Amazona, Targeta i Wal-Marta, ogranicavajuci njegovu upotrebu kao stvarnu alternativu valutama.

"Ovo nas dovodi do tacke i pitanja da li se kriptovalute stvarno koriste za transakcije ili se trguju i drze vise kao spekulativna investicija", dodao je World Gold Council.